09.12.2022-ci il tarixdə ADPU-nun Ağcabədi filialında seminarı keçirilib.
09.12.2022-ci il tarixdə ADPU-nun Ağcabədi filialında “İctimai, təbiət fənləri və onların tədrisi texnologiyası” kafedrasının müəllimi Mahmudova Səlminaz Cavanşir qızının “Azərbaycanda meşə təsərrüfatı, meşə formasiyaları” mövzusunda elmi-innovativ xarakterli seminarı keçirilib.
ADPU-nun Ağcabədi filialında Azərbaycanın milli istiqlal şairi Əhməd Cavadın anadan olmasının 130 illik yubiley tədbiri keçirilib
24 noyabr 2022-ci il tarixdə ADPU-nun Ağcabədi filialında görkəmli Azərbaycan şairi və ictimai xadimi Əhməd Cavadın anadan olmasının 130 illik yubiley tədbiri keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan filialın direktoru, dosent Mobil Məcidov Azərbaycan dövlətçiliyi və ədəbiyyatı tarixində milli istiqlal şairi kimi tanınan Əhməd Cavadın yüksək vətənpərvərlik qayəsindən, xalqa, dövlətçiliyimizə sədaqətindən qürur hissi ilə danışdı. Qeyd etdi ki, Əhməd Cavad M.F.Axundzadə, H.Zərdabi, M.Ə.Rəsulzadə, Ə.Topçubaşov, C.Məmmədquluzadə, M.Ə.Sabir, M.Hadi, H.Cavid və başqaları ilə başlayan Azərbaycan milli istiqlal ideyası və türkçülük məfkurəsinin davamçısıdır. Onun adının milli azadlıq və istiqlal ideyaları ilə möhkəm bağlılığının nəticəsidir ki, Azərbaycan Respublikasının prezidenti cənab İlham Əliyev 20 aprel 2022-ci il tarixdə görkəmli sənətkarın anadan olmasının 130 illiyinin respublika səviyyəsində qeyd edilməsi ilə bağlı Sərəncam imzalayıb. Sərəncamda Əhməd Cavad görkəmli şair, maarifçi və ictimai xadim, Azərbaycan poeziyasında yeni bir ədəbi məktəbin təməlçisi, milli azadlıq və istiqlal uğrunda mübariz, yaradıcılığı dövrün ictimai-siyasi mənzərəsini dolğun əks etdirən sənətkar kimi qiymətləndirilir.
Sonra tədbiri idarə etmək üçün söz, filialın “Dillər, ədəbiyyat və onların tədrisi texnologiyası” kafedrasının müdiri, dosent Vaqif Allahverdiyevə verildi.
Əhməd Cavadın ədəbi şəxsiyyəti, yaradıcılığındakı ümumtürk məramından danışan dosent Vaqif Allahverdiyev, onun Şərqdə ilk cümhuriyyət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Milli Dövlət Himni mətninin müəllifi kimi xalqın mənəvi yaddaşında əbədi yaşayacağına əminlik hissi ifadə etdi.
Sonra söz məruzəçilərə verildi.
“Əhməd Cavadın yaradıcılıq yolu” mövzusunda məruzə edən dosent Mətanət Fərzəliyeva Əhməd Cavad poeziyasının ideya-bədii, dili və üslub xüsusiyyətlərindən bəhs etdi.
“Əhməd Cavadın dövrü və həyatı” mövzusunda məruzə edən filialın gənc müəllimi Maya Abdullayeva şairin həyatı, dövrü və onu yüksək amallar şairi kimi yetişdirən ictimai-siyasi mühitin amillərindən danışdı. Müsavat partiyası, Gəncə təşkilatının 1920-ci illərə qədərki fəaliyyəti, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin milli mübarizəsinin Gəncə mühiti, Birinci Dünya müharibəsi ərəfəsi Rusiyada və Azərbaycanda iqtisadi vəziyyətin pisləşməsi, müharibənin başlanması, rus-erməni təxribatları, xalqın təşkilatlanması, Gəncədə “Difai”, “Müdafiə”, “Aləmi-mərkəziyyə” kimi milli-siyasi təşkilatların yaranması, ermənilərin Anadoluya dolması, türk kəndlərində qırğınların törədilməsi, türk hökumətinin onları yeni yaşayış yerlərinə köçürmələri, türklərin qaçqın həyatı, Batumda qaçqınlara yardım komitəsinin yaradılması, Ə.Cavadın türk qaçqınlarına kömək cəmiyyətini təşkil etməsi – bütün bunlar Ə.Cavadı ictimai-siyasi və ədəbi-mədəni mühitə gətirib çıxaran amillər olaraq dəyərləndirildi.
Məruzələr dinlənildikdən sonra filialın Pedaqoji fakültəsinin bir qrup tələbəsi, o cümlədən Nəzrin Şirinova, Lalə Mahmudova, Mədinə Nağıyeva, Aytən Hüseynli, Sevinc Allahyarova, Nuranə Zeynalova, Aysu Teymurova və Fidan Hüseynovanın təqdimatında şairin yaradıcılığından lirik nümunələr və sözlərinə bəstələnmiş nəğmələr səsləndirildi.
8-noyabr Zəfər günü münasibətilə ədəbi-bədii gecə keçirilib.
02.11.2022-ci il tarixdə ADPU-nun Ağcabədi filialında 8-noyabr Zəfər günü münasibətilə ədəbi-bədii gecə keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə “Dillər,ədəbiyyat və onların tədrisi texnologiyası” kafedrasının müdiri dosent Vaqif Allahverdiyev açmışdır.
30 illik həsrətə son qoyulmasında qələbəmizin qazanılmasında qəhrəmanlıq göstərərək vətən, torpaq və xalq yolunda həlak olmuş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Tədbirə “ Aran”qəzetinin və Aran televiziyasının nümayəndələri, Şəhid ailələri, qazilər və müharibə iştirakçıları dəvət olunmuşdur.
ADPU-Ağcabədi filialının məzun şəhidləri Abbasov Ağaqardaş İlham oğlunun atası və Məmmədli Namiq Ağamməd oğlunun atası çıxış edərək şəhidlik zirvəsinə ucalmış məzunlarımızın keçdiyi şərəfli döyüş yolundan danışmış, şəhid məzunlar haqqında hazırlanmış videoçarx nümayiş etdirilmişdir. Sonra söz Aran televiziyasının rəhbəri, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Gündüz Sevindiyə verilmişdir.
Tədbirin gedişində tələbələrimiz tərəfindən hazırlanmış müharibə səhnələrini əks etdirən və qələbə müjdəli kompozisiyalar nümayiş etdirilmiş, şeirlər söylənilmişdir.
Zəfər günü Azərbaycanın şanlı tarixidir
01 noyabr 2022-ci il tarixdə ADPU-nun Ağcabədi filialında Azərbaycan xalqının erməni faşizmi üzərində tarixi qələbəsinin ikinci ildönümünə həsr olunmuş “Zəfər günü Azərbaycanın şanlı tarixidir” adlı elmi-praktik konfrans keçirilib
Konfransdan öncə filialın direktoru, dosent Mobil Məcidov başda olmaqla bir qrup müəllim və tələbələrin iştirakı ilə Şəhidlər Xiyabanı ziyarət edildi. Ziyarət əsnasında şəhid məzarları üzərinə tər çiçəklər düzüldü və müqəddəs ruhları ehtiramla yad edildi.
Sonra filialın “İctimai, təbiət fənləri və onların tədrisi texnologiyası” və “Dillər, ədəbiyyat və onların tədrisi texnologiyası” kafedralarının birgə təşkilatçılığı ilə hazırlanmış elmi-pkaktik konfrans öz işinə başladı.
Konfransı giriş sözü ilə açan filialın direktoru, dosent Mobil Məcidov konfrans iştirakçılarını salamladıqdan sonra xalqımızın Zəfər tarixi ilə əlaqədar fəxarət və qürur hissi ilə danışdı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqı düşmən üzərində tarixi qələbəsi ilə əsrin ilk şanlı qələbə tarixini yazdı. 44 gün davam edən Vətən Müharibəsi tarixdə misli-bərabəri görünməyən haqq davası idi. Müharibələr itkisiz olmur. Bizim də itkilərimiz oldu. Lakin bu itkilər bizi ruhdan salmadı və ard-arda əldə edilən qələbələr xalqımızı öz Müzəffər Ali Baş Komandanına və onun yenilməz ordusunun şücaətinə inandırdı. Beləliklə Dövlət, Ordu və Xalqın birliyi sayəsində tarixi qələbəyə nail ola bildik.
Sonra dosent Mobil Məcidov torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin müqəddəs ruhlarını anmaq üçün bir dəqiqəlik sükut elan etdi.
Sükutdan sonra Dövlət Himni səsləndirildi.
Söz məruzəçilərə verildi. “Vətən müharibəsindəki zəfərimiz xalqımızın şanlı tarixidir” mövzusunda məruzə edən filialın “İctimai, təbiət fənləri və onların tədrisi texnologiyası” kafedrasının dosenti Məhəmməd Hüseynov Azərbaycan xalqının qəhrəman xalq olaraq tarixi ədaləti bərpa etməsindən, erməni vandallarının təcavüzü nəticəsində itirilən torpaqlarımızın geri qaytarılmasından və bu işdə şərəf və ləyaqətlə döyüşən ordu və onun Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin misilsiz xidmətlərindən danışdı. Qeyd etdi ki, Ulu Öndərin siyasi varisi, xalqının ikinci xilaskarı kimi tarixi missiyanı öhdəsinə götürən cənab İlham Əliyevin atdığı strateji əhəmiyyətli addımlar sayəsində müharibənin qələbə ilə başa çatmasına, tapdanmış ləyaqətimizin qisasını almağa müvəffəq olduq. İllər ötəcək, nəsillər dəyişəcək, lakin xalqımızın tarixinə qızıl hərflərlə yazılan Zəfər tarixi heç vaxt unudulmayacaqdır.
Sonra məruzə ətrafında çıxışlar dinlənildi. Filialın ”Pedaqogika, psixologiya və onların tədrisi texnologiyası” kafedrasının müdiri, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, baş müəllim Tahir Kərimli, “Dillər, ədəbiyyat və onların tədrisi texnologiyası” kafedrasının baş müəllimi Fəridə Mikayılova, Tədrisin idarə olunması şöbəsinin müdiri Şəbnəm Abbasova, gənc müəllimlərdən Maya Abdullayeva, Pərişan Yolçuzadə, Səbuhi Quliyev və Səbuhi Səfərov çıxış edərək xalqımızın mənfur düşmən üzərindəki tarixi qələbəsindən ürək dolusu danışdılar.
Təxminən 3 saata qədər davam edən elmi-praktik konfrans qələbə coşğusu ilə, həmçinin Zəfər gününün növbəti ildönümlərini işğaldan azad edilmiş torpaqlarda təşkil etmək diləyilə sona çatdı.
Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov oktyabrın 21-də Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti Ağcabədi filialının tələbələri ilə görüşüb.
Görüşdə Gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Toteva Vasileva, Nazirliyin Gənclərlə İş Şöbəsinin müdiri Fuad Babayev, Ağcabədi rayon Gənclər və idman idarəsinin rəisi Rüfət Quliyev də iştirak edib.
Filialın direktoru Mobil Məcidov müəllim-tələbə heyəti adından naziri salamlayaraq, təhsil ocağına gəldiyi üçün təşəkkür edib və bu görüşün gənclər üçün faydalı olacağını bildirib.
Görüşdə Fərid Qayıbov gəncləri dinləyib, onların təklif və arzuları ilə maraqlanıb. Tələbələr öz uğurları və fəaliyyətləri barədə danışıb, nazirə müxtəlif mövzularda suallar veriblər. Region gəncləri üçün nazirliyin layihələri haqqında məlumat verilib.
Görüşdə filialın tələbə-gənclər təşkilatı ilə rayon Gənclər və İdman İdarəsi arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, müxtəlif təşəbbüslərin birgə həyata keçirilməsi, gənclərin sosial fəaliyyətlərə daha çox cəlb edilməsi və vətənpərvərlik istiqamətlərində fikir mübadiləsi aparılıb.